Biblioteka

Godziny pracy biblioteki:

Poniedziałek:

8:30 – 13:00

Wtorek:

8:30 – 14:30

Środa:

12:00 – 15:00

Czwartek:

12:30 – 15:00

Piątek:

8:30 – 14:30


Kontakt:
biblioteka@spzamienie.edu.pl

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 

W niedzielę 02.04 przypada 218 rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena, a wraz z nią święto najmłodszych czytelników – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – obchodzone nieprzerwanie od 1967. Tegoroczne wydarzenie zostało objęte patronatem literackim Grecji. Przewodzi mu hasło zaczerpnięte z wiersza Vangelisa Iliopoulosa „Jestem książką, przeczytaj mnie”.

Często mówi się o tym, że książki dla dzieci muszą staczać nierówną walkę z innymi, multimedialnymi formami rozrywki. Czy jest aż tak źle? Raport o stanie czytelnictwa Biblioteki Narodowej z 2022 r. wykazał, że odsetek Polaków sięgających po książki powoli powraca do normy sprzed pandemii i obecnie wynosi 38%. Wśród pozytywów warto zaznaczyć, że czytający rodzice stanowią duży odsetek tej grupy. Statystyki wykazały też, że osoby posiadające dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat) częściej powiększają swoje księgozbiory.

Co możemy zrobić, by miłośników książek było coraz więcej? Czytajmy dzieciom!

Nie sposób zliczyć badań pokazujących, że oswajanie maluchów z książkami stanowi odpowiedź na wiele cywilizacyjnych problemów. Aby wychować małego czytelnika, wcale nie trzeba wiele. Wystarczy drobnymi krokami włączać czytanie do codziennej rutyny, a po jakimś czasie pociechy same będą domagały się sięgania po książeczki.

Kilka konkretnych strategii oraz wskazówek, jak znaleźć czas na czytanie dzieciom nawet w najbardziej zabieganej codzienności, można znaleźć w artykule „Zaszczep pociechom miłość do książek”.


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych jest organizowany przez International Association of School Libriarianship (IASL) organizowany corocznie przez cały październik w wielu krajach na świecie, a także w Polsce.

Hasło w tym roku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych to Czytanie dla pokoju. 

Biblioteka szkolna również włącza się w działania i wydarzenia promujące książki, czytanie i pokój na świecie.

Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli do wzięcia udziału w akcjach organizowanych przez cały październik.


konkurs-fotogr

moja-ulubiona-basn-plakat

Plakat-Przerwa-na-czytanie-2022-Zdjecie-w-tle-dla-Facebooka

Do zobaczenia w bibliotece.

Skip to content